Make your own free website on Tripod.com

 

       
         

صفحه اول

 توصیه های اینترنتی

عکس هایی از نیشابور

 

 داستان کوتاه

خنده کلید آرامش

مشخصات کشورها

 

مثالی از فلش

خنده کلید آرامش

درحال حاضرمشکلات و فشارهای ناشی از کاروفعالیت روزمره واسترس وتنش ها افراد را با مشکلات و بیماری های مختلفی همچون قلب و عروق،افسردگی،اضطراب و...روبرو کرده است. بنابراین براساس تحقیقات انجام گرفته ثابت شده که خنده درمانی می تواند در رفع این نوع بیماری ها و انواع

 اختلالات و مشکلات روانپزشکی نقش بسیار موثری را ایفا کند و تاثیر مثبتی را روی زندگی افراد، نحوه زندگی و اداره آن ها برجای گذارد. یک کارمند جوان زن معتقعد است:خنده برای انسان خوب و مفید است. چرا که هر 5دقیقه خنده به اندازه سه ساعت ورزش محسوب می شود، درحقیقت افراد، خصوصا زنان با خندیدن

 سعی می کنند مقداری از تنش های موجود را از خود دور نمایند ودراینصورت احساس شادی کرده و غم ها را از دل خود بیرون بریزندوبه درگیری های زندگی کمتر فکر کنند و با میل و رغبت به انجام کارهای روزمره خود بپردازند. وی معتقد است: در حال حاضر گرفتاری ها و مشکلات زندگی،مسائل اقتصادی، فشارهای ناشی از کار و تلاش باعث شده که بیشتر زنان به جای خندیدن و تبسم کردن، دچار عصبانیت ها و تنش های مختلف شوند و آسیب ها و عوارض زیادی را در آینده شاهد باشند. یک زن جوان معتقد است: استرس های روزانه، انواع دلهره، كاهش محبت و عشق و تنها بودن از عللی هستند که مانع از خندیدن افراد می شود. بنابراین باید حتی الامکان از عصبایت ها پرهیز کنیم و در مواقعی که خشم به ما رو می کند، با خندیدن و كم توجهي مشكلات را حل كنيم،سعي كنيم با فكر به موضوعات مورد علاقه خود از اين خشم ها بكاهيم. خندیدن زمان پیری را به تعویق انداخته و استرس ها و بیماری ها را کاهش می دهد. زنان همیشه باید خود را با شرایط زندگی تطبیق دهند و از فكر كردن به مسائل كوچك و بی ارزش خودداری كنندوی معتقداست: نبودن خنده و بی توجهی به آن خصوصاً در میان دختران و پسران جوان باعث شده تا آنها در سنین پایین به مصرف انواع قرص های شادی آور روی بیاورند تا كمتر دچار تنش و خشم شوند. این درحالی است كه این قرص ها نه تنها نمی تواند آنها را بخنداند بلكه برای مدتهای طولانی پشیمان خواهندشداگر جامعه ما به گونه ای عمل كند كه از فشارها و گرانی و سختی های موجود بكاهد، مردم هم با آرامش بیشتری زندگی خود را سپری می كنند.وی معتقداست: خنده خود نوعی ورزش برای اعضای بدن خصوصاً دهان است و انسان با خندیدن خود را زیبا جلوه داده و شاداب تر به نظرمی رسد. پس تا حد ممكن به خندیدن اهمیت بیشتری دهید چرا كه مشكلات در زندگی همیشه بوده و خواهدبود و بالاخره حل و فصل می شودوی می گوید: فیلم های تلویزیونی و سینمایی بهتر است، بیشتر به سوی طنز و مسائل خنده دار روی آورد و از مسائلی كه باعث ناراحتی مردم می شود و مشكلات آنها را چندبرابر می كند، پرهیز كنند. همچنین زنان سعی كنند اعتمادبه نفس و رضایت از خود را افزایش دهند تا دچار بیماری ها و مشكلات و اختلالات روانی نشوند دكتر «بهروز جلیلی» روانپزشك و دانشیار دانشگاه علوم پزشكی ایران معتقداست: براساس تحقیقات و شواهد انجام گرفته، اثبات شده كه خنده می تواند در رفع اختلالات روانپزشكی نظیر افسردگی، اضطراب و اختلالات رفتاری بسیارمفید و مؤثر باشد و تنش های موجود در افراد و هورمون های تشدید كننده و مولد اضطراب و افسردگی را به طورچشمگیری کاهش دهد. خنده می تواند تأثیر مثبت و خوبی را برجای بگذارد و در ایجاد روحیه شاداب تأثیرگذار باشد.وی معتقداست: براساس تحقیقات موجود كسانی كه در زندگی روزمره خود خندیدن را جایگزین عصبانیت و خشم سازند بیش از سایرین دچار موفقیت های مكرر می شوند و احساس رضایتمندی بیشتری از زندگی خواهندداشت. نیاز به خندیدن و شاد بودن در كلیه افراد امری ضروری است و بهتر است كه به جای خنده های مصنوعی به طرف خنده های واقعی كشیده شوند و از لطیفه های مفید برای خنداندن یكدیگر استفاده كنند و از خندیدن هایی كه باعث تمسخر دیگران می شود و غیراخلاقی است پرهیز كنند. زیرا درغیر این صورت تنش های موجود و نتایج معكوس و نادرست در آنها افزایش می یابد. همچنین تحقیقات دیگر حاكی از آن است؛ خندیدن بیماران مبتلا به افسردگی در صورتی كه درمان های دارویی و غیردارویی خود را ادامه دهند و به موقع مصرف كنند، شدت بیماری را در آنها كاهش می دهد.
وی معتقداست: خندیدن در صورتی كه بموقع و در جای خود بكار رود، متناسب و خوب است چرا كه در غیر این صورت زشت و ناپسند محسوب می شود.
امروزه خنده درمیان كلیه اقشار جامعه خصوصاً زنان بسیار اندك شده و یا اصلاً معنایی ندارد، شاید علت این امر عواملی نظیر، حجب، حیا بر زنان باشد كه خندیدن از نظر آنها عمل قبیح و نادرستی محسوب می شود. این درحالی است كه خندیدن درست و بموقع نه تنها نابجا و زشت قلمداد نمی شود بلكه برای روح، جسم و كاهش بیماری ها نیز مفید است.
همچنین مشكلات اقتصادی فشارهای زندگی و كار و استرس های روزانه نیز از دیگر دلایلی است كه باعث از میان رفتن خنده در میان كل اقشار جامعه خصوصاً زنان شده است.وی معتقداست: افرادی كه همیشه درحال خندیدن هستند بیش از سایرین تحمل مشكلات شغلی، مادی، معنوی و... را خواهندداشت و بهتر می توانند با این مشكلات دست و پنجه نرم كنند.
دكتر «فربدفدایی» روانپزشك نیز معتقداست: بررسی های علمی نشان می دهند كه خنده باعث كاهش اضطراب، تنش جسمی و خشم می شود.
خندیدن با ترشح هورمونی به نام اندروفین موجب احساس آرامش ورضایت در افراد می شود. از نظر فیزیولوژیك، تحریك پوست بدن و ایجاد حالت قلقلك در بیشتر افراد سبب خنده می شود. به دلیل اینكه نقاط ویژه ای در مغز انسان وجوددارد كه تحریك الكتریكی آنها موجب برانگیختن احساس شادی، خوشی و خنده می شود. زمانی كه گروهی از افراد با دیدن موضوع خنده داری تبسم می كنند یا می خندند، دچار نوعی عاطفه مثبت گروهی شده و همبستگی به وجود می آید.
وی معتقداست: گذشته از سودمندی خنده، از دیدگاه صاحبنظران، علت خنده هم مهم است،اندیشمندان تبسم یا خنده ای را كه ناشی از موفقیت در یك كار دشوار و رضایت ناشی از یاری رساندن به انسان و یا هر موجود زنده دیگر باشد و حتی خنده ناشی از ادراك طنز را هم تأیید می كنند. اما خندیدن به شوخی های مبتذل با موضوعات جنسی، پرخاشگرانه، به ظاهر افراد و لهجه افراد را ارزشمند نمی دانند.
زمانی كه از طنز در رسانه ها صحبت می كنیم افرادی نظیر دهخدا موردنظر هستند كه از جمله، مجموعه مقالات او تحت عنوان «چرند وپرند» از نمونه های عالی طنز اجتماعی است كه در بیداری و آزادیخواهی ایرانیان نقش داشته است.
در سینما نیز آثار افرادی چون چارلز چاپلین، باستركیتون و... از موارد طنز طلقی می شود. زیرا ضمن خنداندن افراد را به فكر هم فرومی برد و عواطف والایی چون نوعدوستی، محبت، عشق به انسانها و موجودات زنده دیگر را تقویت می كند.وی می گوید: درمجموعه های تلویزیونی ایرانی كه به غلط عنوان طنز به آنها داده شده است عموماً نوع نوینی از نمایش های روحوضی و مطربی گذشته را می بینیم كه صرفاً به قصد خنداندن مردم تهیه شده اند و می كوشند به وسیله لهجه نامأنوس، لحن های غیرعادی، فریادكشیدن، آرایش و پوشش غیرعادی و ظاهر جسمی نامتعارف مردم را بخندانند (كه خیلی از اوقات به این كار هم موفق نمی شوند). در اینجا با نمایش روحوضی و سیاه بازی روبرو هستیم با این تفاوت كه مطرب های روحوضی ادعایی نداشتند و گرچه مسائلی ازقبیل مشكلات زن و شوهر، دروغگویی، مردم فریبی را هم مطرح می كردند اما می دانستند كه طرح سطحی این موضوعات فقط زمینه ای برای خنداندن مردم است. در طنزهای واقعی دغدغه های عاطفی و شناختی انسان مطرح می شود، شرایط ناعادلانه و مناسبات غیرانسانی به مبارزه طلبیده می شود و سرانجام محبت، پشتكار و منطق پیروز می شود.وی معتقداست: كوتاه سخن گفتن، خندیدن به خودی خود واجد ارزش است. اما برای انسان اندیشمند موضوع خنده هم اهمیت دارد. به نحوی كه تفاوت بین طنز با شوخی، لطیفه، جوك و هجو مطرح می شود، طنز كه ضمن خندانیدن فرد او را به اندیشه هم فرومی برد و عواطف عالی در او پدیدمی آورد، والاترین و ماندنی ترین روش برای خندیدن است، پس بخندید تا دنیا به روی شما بخندد.

 

فواید خنده برای سلامتی

در فرهنگ سنتی چین ، گفته می شود که با یک خنده می توان 10 سال جوانتر شد و با خندیدن می توان یک صد بیماری را درمان کرد. در واقع خنده آرامش بخش روح و راز جوانی است. پژوهش های اخیر دانشمندان آمریکایی علت های نقش مثبت خندیدن برای سلامت انسان را مشخص کرده است. در این پژوهش ، محققان از عده ای داوطلبان درخواست کردند تا نگاهی به چند کاریکاتور بیندازند و سپس فعالیت مغز آنان را مورد نظارت و سنجش قرار دارند. داستان این کاریکاتورها و موضوعات آنها باعث می شود تا انسان به خنده بیفتد ، اما برخی موضوعات نیز موجب خنده نمی شود. محققان از کسانی که در این آزمایش ها شرکت کردند ، خواستند که پس از خواندن یک بند از داستان خنده آور و خندیدن، دگمه ای را فشار دهند. محققان با استفاده از دستگاه های دقیق سنجش و نظارت فعالیت مغز را در این زمان بررسی کردند.  هنگامیکه موضوعات داستان های کاریکاتور باعث خنده می شود، شبکه واکنش حسی درمغز که می تواند باعث شادی انسان گردد، به حرکت می افتد. محققان همچنان متوجه شده اند. زمانی که انسان از داروهای تحریک کننده استفاده می کند ، این نوع شبکه واکنش حسی در مغز فعالیت می نماید. محققان می گویند: انسان ها غالبا می دانند که خنده برای تندرستی مفید است، اما علت علمی و فعالیت مغز را که چگونه باعث شادی می شود، کاملا درک نکرده اند. مردم اغلب به خواندن داستان های طنز آمیز روی می آورند . به همین علت پس از خندیدن ، حالت روحی آنها بهتر می شود و نظرات آنها نسبت به پدیده های اطراف به طور مثبت تغییر می کند . پژوهش ها ثابت می کند : شوخ طبعی و لطایف، مغز را به طور مثبت به فعالیت وا می دارد. از این رو ، خندیدن برای سلامتی انسان مهم است. خندیدن نه تنها باعث شادی می شود بلکه اشتیاق مردم را به دوستی و حتی ارتباطات عاشقانه برای درازمدت افزایش می دهد. خندیدن همچنین عامل تشنج زدایی محسوب می شود. در پژوهش های انجام شده علت خندیدن و یا نخندیدن افراد و مشکلات آنها در زندگی و رابطه با دیگران مطرح شده است. در واقع بر اساس این پژوهش ها اگر در مغز انسان شبکه شادی رشد کافی نکند ، مشکلاتی در اعضای  دیگر بدن نیز بوجود می آید .  خنده بلند یکی از شیوه های تخفیف فشارها در عرض 10 دقیقه  آثاری که باعث قهقهه می شود برای نمونه کاریکاتور مورد علاقه شما یا غیره و یا نوار ضبط شده صدای فرزندان و دوستان را کنار خود بگذارید. شما حتی با دیدن یک سریال تلویزیونی مورد دوست نیز می توانید بخندید. "باك" " محقق دانشکده بهداشت همگانی دانشگاه " لوما لیندا " ایالت کالیفرینا می گوید " همیشه شیوه مؤثری برای کاهش فشارها یافت می شود ، پس از گرفتاری یک روز روشن کردن تلویزیون و دیدن یک درام تلویزیونی مورد پسند می تواند مفید باشد. پژوهش های وی ثابت می کند : با خندیدن بلند می توان ضمن کاهش قشر هورمونی فشار مصونیت بدن را افزایش داد و در نتیجه 24 ساعت از فشار ها رهایی یافت. حتی آرام خندیدن برای سلامتی سودمند است .

خنده در داستان ها و افسانه ها

مدت ها پیش از آن که انسان ها توانایی نوشتن پیدا کنند ، با استفاده از کلام و داستان ها ، ماجراهایی را از گذشته برای فرزندان خود بازگو می کردند. البته داستان تنها وسیله برای بیان گذشته ها نبود ، بلکه روشی برای آموزش خوبی و بدی و همچنین لذت بردن هم بود. کسانی که داستان می گفتند سعی داشتند قصه ها را بهتر و جالب تر بیان کنند و برای این کار از طنز استفاده می کردند. بعضی از داستان ها برای بزرگسالان و برخی هم برای کودکان گفته می شد. موضوع بسیاری از داستان های کودکان چیزهایی بود که واقعیت نداشتند. داستان های پریان از این نوع اند. دو برادر با نام خانوادگی گریم که حدود150 سال پیش درآلمان زندگی می کردند ، تعدادی از این داستان ها را که جالب تر بودند در قلب کتابی جمع آوری کردند ، داستان هایی همچون کلاه قرمزی کوچولو ، سه خوک کوچولو ، و زیبای خفته! هانس کریستین آندرسن نیز نویسنده ای دانمارکی است که داستان پریان نوشته است و به این خاطر شهرت جهانی دارد. داستان های جوجه اردک زشت ، و لباس جدید امپراطور از آثار اوست. حکایت ها هم نوعی داستان بودند که در بین کودکان و بزرگسالان طرفداران بسیاری داشتند. حکایت قصه ای تعریف می کند و در عین حال مطلبی را به ما می آموزد.(( حکایت ازوپ)) یکی از مشهورترین حکایت هاست.((ازوپ)) در قرن ششم میلادی در یونان می زیست. اما به نظر می رسد حکایات او قدیمی تر از روزگار زندگی اش باشد. حکایت شیر عاشق از جمله ی این حکایت هاست.

خنده در آواز ، شعر و تئاتر

قصه ها ، حکایت ها و افسانه ها از زمانی بوجود آمدند که انسان شروع به سخن گفتن کرد. با تغییر زبان و پیشرفت آن ، انسان به فکر افتاد تا داستان ها را به روش هایی متفاوت بیان کند. بیان داستان ها در قالب آواز و گاه شعر ، از این نوع روش ها بود. امروزه ، بهراحتی می توان اشعار طنز آمیز را در تمام زبان ها یافت. طرفداران نمایش های طنز که به (( کمدی)) معروف اند ، نیز می توانند با نگاه به  برنامه های این نوع نمایش ها در روزنامه ها و مجلات به تماشای  آن ها بروند در سابق  در اشعار نیز از طنز استفاده بسیاری می شد ،اما امروزه این موضوع محبوبیت گذشته خود را ندارد. یکی از انواع شعرهای طنز که هنوز در ادبیات انگلیسی محبوبیت دارد((مخمس یا پنج مصراعی)) است. در زبان انگلیسی به این نوع شعر limerick میگویند که برگرفته از نام شهری در ایرلند است. نمونه ای از آن نقل می شود:

There was a young lady from riga.

Who smiled as she rode on a tiger.

They returned from the ride.

With the lady inside.

And the smile on the face of the tiger.

کار مشکلی است که زمان محبوب شدن آوازهای طنز را مشخص کنیم، اما به نظر می رسد این موضوع در اروپا به قرون وسطی حدود سال های 500 تا 1500 میلادی باز می گردد. در آن دوران افرادی بودند که از جشنواره ای به جشنواره ی دیگر سفر می کردند و داستان های جذاب و خنده داری برای مردم بازگو می کردند. گاهی نیز به خواندن آواز می پرداختند. از آنجا که خواندن این آوازها  برای مردم عادی بود، این افراد به خود اجازه می دادند که اغلب در آوازهایشان سر به سر اشخاص بزرگ همچون پادشاه کشور بگذارند. حتی در قرون وسطی جشنواره ای به نام ((جشنواره احمق ها)) در اروپا وجود داشت که در آن افراد به خودشان می خندیدند. افراد شرکت کننده در این جشنواره اعتقاد داشتند که هر کس باید تفریح کند و در درون خود احساس خوبی داشته با شد، و هیچ کس نباید احساس کند که بهتر و یا مهم تر از دیگران است. این جشنواره ها طی سال های زیادی ادامه یافتند، اما اغلب دچار تغییر شدند، تا مطلب متفاوتی را به مردم ارایه دهند. آواز خوانان و داستان گویان دور هم جمع شدند و نمایش هایی را گاه با استفاده از عروسک و گاه بوسیله ی بازیگران به اجرا می گذاشتند. این امر را می توان آغاز پیدایش تئاتر دانست. بسیاری از نویسندگان نامدار در کشورهای مختلف نمایشنامه های طنز می نوشتند که از جمله ی آن ها می توان در فرانسه رابله، در اسپانیا سروانتس، در ایتالیا بوکاچیو، و در انگلستان شکسپیر را نام برد. در واقع بیشتر نمایشنامه های شکسپیر دارای بخش های کمدی هستند. مثل((تاجر و نیزی)) و ((کمدی خطاها)). امروزه، گاه نمایشنامه های طنزی که محبوبیت پیدا می کنند تبدیل به فیلم سینمایی می شوند.

تأثير خنده بر سيستم‌هاي مختلف بدن

سيستم عصبي مركزي:

اثر دقيق خنده و شوخي بر سيستم عصبي مركزي هنوز كاملاً شناخته نشده است، و هنوز به صورت تئوري است. بدين ترتيب كه باعث افزايش سطح كتكولامين‌ها مي‌شود. از اثرات سودمند شوخي، بالا بردن هوش و كاركرد خوب حافظه است.

سيستم قلبي عروقي:

خنده يك منبع عالي براي ورزش قلبي مخصوصاً در بيماران بي‌تحرك است. در طي خنده افزايش ضربان قلب و فشار خون رخ مي‌دهد. خنده ورزشي براي ماهيچة قلبي يا ميوكارديوم است و چرخة گردش خون سياهرگي و سرخرگي را تقويت مي‌كند و باعث افزايش حركت اكسيژن و مواد غذايي به بافتها مي‌شود و به بازگشت سياهرگي كمك مي‌كند. خنده با كمك به قفسه سينه به كاهش سكون خون وريدي و خطر تشكيل ترومبوز را مي‌كاهد. مك‌گي معتقد است كه خنده باعث بالا رفتن ضربان قلب براي حدود پنج دقيقه است .

  سيستم تنفسي :

خنده و گريه آرامش تنفسي را تسهيل مي‌كنند كه اينكار توسط تنفس ديافراگمي صورت مي‌گيرد كه بر خلاف تنفس سينه‌اي است كه در اثر فشار روحي بوجود مي‌آيد و همراه با پاسخ جنگ يا فرار است. خنده با تهويه و تميز كردن راه‌هوايي در بيماراني كه دچار بيماري مزمن تنفسي مانند آمفيزم هستند، كمك مي‌كند. خنده و شوخي به چرخه طبيعي تنفس كمك مي‌كند. تهويه را مي‌افزايد و تبادل هواي باقيمانده را مي‌افزايد، در نتيجه اكسيژن خون بالا مي‌رود.

مك‌گي(1998) معتقد است كه تغييرات سودمندي در دستگاه تنفس همراه خنده مشاهده مي‌شود.

مثلاً: بيماري كه در معرض خطر عفونت ريوي است، خنده به او كمك مي‌كند كه هواي باقيمانده كه حاوي سطح بالايي از دي‌اكسيد‌كربن و بخار آب است، با هواي غني از O 2 جايگزين شود. يعني Co 2 دفع و O 2 جايگزين آن شود. خنده مي‌تواند با توسعه «عمل سرفه» به تميز شدن ناي و برونش‌ها از خلط و موكوس كمك كند. همينطور خنده باعث كاهش سطح بخار آب و Co 2 در ريه شده؛ بنابراين باعث كاهش خطر عفونتهاي ريوي مي‌شود .

سيستم ايمني:

تعدادي از مطالعات نشان داده كه شوخي باعث افزايش غلظت ايمونوگلوبين‌ها در بدن، بخصوص ايمونوگلوبين A را كه بدن را بر عليه عفونتهاي مجاري فوقاني تنفسي محافظت مي‌كند.

ايمونوگلوبين A در ترشحاتي از قبيل شير، بزاق، اشك، ترشحات تنفسي موجود است. اين ايمونوگلوبين غشاء مخاطي را بر عليه باكتري‌ها و ويروس‌ها محافظت مي‌كنــد .

در طي خنده افزايش جالب توجهي در ايمونوگلوبين‌هاي M و G و كمپلمان 3 كه به آنتي‌بادي‌ها در تخريب سلولهاي عفوني شده كمك مي‌كند و همينطور افزايش گامااينترفرون نيز مشاهده شده است.

IgM نيز در دفاع بر عليه باكتري و ويروس‌ها اهميت فراواني دارد. از آن‌جايي كه IgM مي‌تواند با آنتي‌ژن در ده محل پيوند شود، داراي بالاترين قدرت در بين تمام ايمونوگلوبين‌هاست. IgG در چهار زير گروه است: و از IgG 1 تا IgG 4 تقسيم مي‌شود. IgG 2 بر ضد آنتي‌ژن‌هاي پلي‌ساكاريدي است كه ممكن است مهمترين دفاع ميزبان بر عليه باكتري‌هاي كپسول‌دار باشد. اين ايمونوگلوبين‌ يك دفاع مهم بر عليه باكتري و ويروس‌هاست. تنها آنتي‌بادي است كه از جفت عبور مي‌كند. بنابراين فراوان‌ترين ايمونوگلوبين در نوزاد است .

گامااينترفرون‌ها نقش مهمي در تشديد پاسخ ايمني دارند. واژة كمپلمان نيز به مجموع تركيباتي در سرم اطلاق مي‌شودكه همراه با آنتي‌بادي‌هاي متصل به آنتي‌ژن، خواص بيولوژيك گوناگوني را نشان مي‌دهد كه يكي از آنها قدرت انهدام سلولها يا ميكروارگانيسم‌هاست. كمپلمان از گروهي از پروتئين‌‌هاي سرمي تشكيل شده است كه به طور هماهنگ و با توالي منظمي عمل مي‌كنند تا آثار خود را اعمال نمايند. اين پروتئين‌ها ايمونوگلوبين‌ها نيستند.

محققان همچنين در يافته‌اند كه افزايش نيز در تعداد و فعاليت سلولهاي كشنده طبيعي  و سلولهاي تي (2) و سلولهاي بي (1) و سلولهاي تي كمك كننده ديده شده است.

سلولهاي كمك كننده تي:

سال‌هاست مشخص شده كه يكي از اعمال كليدي سلولهاي تي كمك كننده همكاري با سلولهاي بي در جهت توليد آنتي‌بادي عليه ردة اصلي آنتي‌ژن‌ها كه وابسته به تيموس ناميده مي‌شوند، است. تحقيقات پيشين نيز نشان داده كه خنده و شوخي، توليد سلولهاي تي كمك كننده را تحريك مي‌كند. اين سلولها توسط ويروس ايدز مورد حمله قرار مي‌گيرند. پس احمال دارد كه شوخي بتواند به بدن در مبارزه با ايدز كمك كند.

سلولهاي T و B

دو نوع سلول اصلي در ايمني اكتسابي هستند. لنفوسيت‌هاي B آنتي‌بادي بر عليه مادة بيگانه ساخته و به داخل خون ترشح مي‌كنند. لنفوسيت‌هاي T آنتي ‌بادي نمي‌سازند. اما خود به جستجوي عامل مهاجم مي‌روند تا اثر خودشان را اعمال كنند. همچنين به لنفوسيتهاي B در توليد آنتي‌بادي كمك مي‌كنند. اين سلولها، ماكروفاژها را فعال مي‌كنند و نقش اصلي در ايجاد و تنظيم ايمني اكتسابي دارند .

ليدي  (1992) نيز معتقد است كه: شوخي و خنده باعث كاهش ميزان رسوب گلبولهاي قرمز و باعث افزايش فعاليت سلولهاي كشنده طبيعي و كاهش كورتيزول و لنفوسيتهاي بلاستوژن مي‌شود و باعث افزايش غلظت ايمونوگلوبين A هم مي‌شود .

دوگان  (1989) نيز چنين مي‌نويسد: بر طبق گفته جان دايموند، خنديدن باعث انقباض ماهيچه بزرگ زيگوماتيكوس در صورت مي‌شود كه غده تيموس را تحريك مي‌كند تا تيموزين را ترشح كند. تيموس كه غده بزرگ و قدرتمند در سيستم ايمني ناميده مي‌شود، توليد لنفوسيتهاي سلول تي را تنظيم مي‌كند. وقتي كه افراد افسرده مي‌شوند سيستم‌هاي ايمني هم تضعيف مي‌شود، همان‌گونه كه گالن گزارش كرده است .

فراي  (1992) اظهار مي‌دارد كه خنده باعث تقويت سيستم ايمني شده و به عمل فاگوسيتوز در سيستم ايمني كمك مي‌كند و به بدن در مبارزه با عفونت كمك مي‌كند. دوگان معتقد است كه عملكرد زيستي خنده و گريه، تأثيراتي است كه در تغييرات بيوشيميايي بدن ديده مي‌شود و باعث كم شدن فشاري است كه در اثر عواطف دردناك مانند ترس خشم مي‌باشد. اشك‌ها و ترشحات بيني كه در طي خنده و گريه بوجود مي‌آيد حاوي هورمون‌ها، استروئيدها و سمومي است كه در بدن در طي تنش جمع مي‌شود. هم خنده هم گريه توليد كولامين‌ها را در خون افزايش مي‌دهند.